X
X
USD

UX ve UI Programları Ne İşe Yarar? 

AnasayfaYazılarWeb Tasarım UX ve UI Programları Ne İşe Yarar? 

UX ve UI Programları Ne İşe Yarar? 

UX ve UI programları ne işe yarar? Bir web sitesi üzerinde sıkılmadan ya da daha doğru bir tabir ile keyif alarak vakit geçirmenize yarayan UX ve UI programlarıdır. Hangi butonun, nerede olduğuna dikkat ederek arkasında yatan UX ve UI tasarım özellikleri ortaya çıkmaktadır.

Sistemler yazılırken insanların genelde sağ ellerini daha çok kullanıyor olması, bir yazıyı soldan sağa doğru olarak okuması ya da açık renklerin daha fazla dikkat çekici olması ve UX tasarım sürecinde düşünülen detaylar arasında gösterilen birkaç şeydir. Bu program tasarımlarında hangi bilimlerden faydalanılır, hangi konularda uzman olmak gerekir ya da bu programlar bizlerin hangi işlerine yarar öğrenelim.

UI Tasarım Programı

User Interface, tasarımda ara yüzler ile birlikte dış tasarımlar ile ilgilenmektedir. Dış görünüm ile alakalı tüm tasarımlar, UI tasarım ile alakalıdır. Bu noktada UX ile birlikte çoğu zaman karıştırılır ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. UX, kullanıcıların deneyiminden yola çıkarak tasarım ile kullanıcıların etkileşimi ile ilgilenmektedir. UI ise, kullanıcı etkileşiminden çok tasarımın göze hitap etmesi ile de ilgilidir. Başka bir ifade ile UX, algılarımız ile ilgilenir ancak UI gözlerimiz ile alakalıdır. 

Tüm butonlar, UI tasarım yüzünden yerli yerinde olmaktadır. Arama motoru, iletişim kısmı hakkımızda kısmı ya da galeri UI tasarım sürecinde gözümüze en çok hitap eden tarzda yerleştirilmektedir. UX, aslında bir UI tasarımı olarak kapsamda sunulur arama motorları ya da hakkımızda kısımlarında hangisinde daha güzel görüneceği ile doğrudan ilgilenmektedir. UX tasarım için önemli olan kullanıcı etkileşimleri ve deneyimleri olduğu da göz ardı edilmemelidir. 

İnsanların daha rahat anlayabilecekleri bir örnek ile UX ve UI programları ne işe yarar açıklamamız gerekirse hem kadınların hem de erkeklerin kullandıkları bir çanta olarak düşünebiliriz. Çantaların eni, boyutu, şekli ve fermuar görünüşü UI ile ilgili olmaktadır. Ancak fermuar kısmının nerede olması gerektiği, nerede daha fazla kullanışlı olacağı ya da hangi renk olması gerektiğini de UX ile açıklayabiliriz.

Kısaca bir web tasarım sürecinde UI ve UX görünümden kullanıcı etkileşimine kadar her bakımdan rol oynayan bir programdır. 

UX ve UI Tasarım Süreci Nedir?

UX ve UI tasarım süreçlerinde benzer örnekler araştırılır. Hedef kitlenin kullanıcı deneyimi analiz edilmektedir. Ayrıca sıkça sorulan sorular, şikâyetler gibi platformlardan kullanılabilir. Farklı özellikler aynı anda planlanır. Farklar etkileşimi arttıracak bir biçimde tasarlanmaktadır. Kullanılması gereken renkler, yazı stilleri ve diğer tüm dış unsurlar da saptanabilir. Ayrıca şema tasarımı yapılabilir ve kullanıcı deneyimleri de test edilebilir. Bu program tasarlama süreçlerinde farklı özellikler söz konusudur. Her iki programında kendine has özellikleri olduğundan UX ve UI tasarım farklarını öğrenmekte de fayda vardır.

UX ve UI Tasarım Farkları Neler Olmaktadır?

UX, tasarımın kullanıcılar ile olan etkileşimler ile doğrudan ilgilenmektedir. UI tasarımın kullanıcı tarafından nasıl görüleceği ile de doğrudan ilgilenmektedir. UX tasarım için başarı, etkileşim ve ne kadar arttığı ile de ilgilidir. UI için başarı genelde göze ne kadar güzel ve hoş gözükmesidir. UX tasarımlarında testlerden yararlanılır fakat UI tasarımlarda ise genellikle faydalanılmamaktadır. 

UX daha geniş bir kapsama sahiptir. UI sadece tasarımın güzelliği ile göze güzel gözükmesi ile de sınırlı olmaktadır. Bir başka bir deyişle UX tasarım sürecinde sosyoloji, psikoloji gibi bilim dallarında bilgili olunmasını zorunlu kılar. UI tasarım süresinde web tasarım konusunda yeterli bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. UX ve UI tasarımlar programlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıntılı bilgi için yardım kanallarımızı kullanabilirsiniz. 

 


Top