X
X
USD

Sıfırdan Kendi Markanızı Oluşturma

AnasayfaYazılarE-Ticaret Sıfırdan Kendi Markanızı Oluşturma

Sıfırdan Kendi Markanızı Oluşturma Rehberi

Sıfırdan kendi markanızı oluşturma rehberi ile yaratılacak olan bir iş marka kurmak isteyenler için büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda kendi işinin kurmak isteyen kişilerin sayısı oldukça artmıştır. Bunun sebebi her şeye erişimin kolay olmasıdır. Ancak bilinmesi gereken bir marka oluşturmadan önce neye ve kime hizmet edeceğini en ince ayrıntısına kadar planlamaktır. Eğer marka oluşturma stratejileri hakkında bilgi sahibi değilseniz bu süreç sizin açınızdan zorlayıcı olabilmektedir. Ancak buna yardımcı olacak pek çok şey mevcuttur. 

Bir marka yaratmak hemen olacak bir iş değildir. Uzun vadede işleyen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi bir markaya sahip olmak için sıfırdan kendi markanızı oluşturma rehberi yardımıyla bu işe emek vererek yavaş yavaş ilerlemekte fayda olacaktır. Potansiyel müşteri bulmak ve bulunan müşterilerini kazanmak zaman işlerdir. Ayrıca iyi bir markaya sahip olunmak isteniyorsa sosyal medyanın gücünü mutlaka kullanmak gerekmektedir. Sosyal medya sayesinde reklamı yapılan markalar çok daha hızlı büyüme potansiyeline sahiptirler. 

Yeni Bir Marka Oluşturmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir marka oluşturmak için bilinmesi gerekenler aşağıdaki şekildedir:

  1. Serbest piyasa olduğu için rekabet edilecek diğer markalar araştırılmalı ve hedef kitle portföyü belirlenmelidir. Bu adıma kısaca pazar yeri araştırma adımı diyebiliriz. Hedef kitle, öncelikle araştırılması gereken unsurdur. Hedef kitlenin yaşı, mesleği ve ilgilendikleri alanlar önceden tespit edilmelidir. Hedef kitle için sosyal medyaları aktif ve düzenli bir şekilde kullanmak önemli olacaktır. Rakip analizi, sizin gireceğiniz iş için diğer firmaları araştırarak analiz etmeniz gerekmektedir. Bunun için önerilebilecek en iyi yol SWOT analizi yapmaktır. Diğer firmaların sosyal medya hesaplarına ve web sitelerine önceden bir göz atmakta fayda olacaktır.  Sıfırdan kendi markanızı oluşturma rehberi yardımıyla hangi adımların izleneceği önceden belirlenebilmektedir.
  2. Marka kimliği oluşturmak gerekmektedir. Aslına bakılırsa iyi markalaşma sizi diğerlerinden ayıran özelliklerle alakalıdır. Kurulacak olan markayı bir birey olarak görüp kişisel özellikleri oluşturmak gerekmektedir.
  3. Markaya konulacak ismin özenle seçilmesi gerekmektedir. Güzel seçilmiş bir isim markanın güvenirliliğine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. İsmin kısa, telaffuzu kolay ve aklıda kalıcı olması gerekmektedir.
  4. Markanız için akılda kalıcı ve çarpıcı bir slogan bulmak gerekmektedir. Markanın neyle ilgilendiğini anlatan kısa ama öz bir slogan bulmak gerekmektedir.
  5. Profesyonel bir ekipten yardım alarak marka logosu tasarlanmalıdır. Yine marka ismini içinde barındıran bir logo seçimi akılda daha fazla kalacaktır.
  6. Markanızın görsel kimliğini tanımlayın. Görsel kimlik sayesinde markaya olan ilgi artabilmektedir. Kullanılacak olan renkler, desenler ve görsel boyut burada dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.
  7. Görsel oluşturulduktan sonra birde marka sesi oluşturmak gerekmektedir. Bu hedef kitleyle olan konuşmalarınız ve yazışmalarınızın tamamıdır.

Güçlü Bir Marka Oluşturmanın Faydaları

Sıfırdan kendi markanızı oluşturma rehberi ile oluşturulan markanın sağlamış olduğu avantajlardan da yararlanılabilmektedir. Fiziksel olarak bulunan bir marka ile itibarınız artabilir, müşteri ilişkileriniz güçlenebilir ve en önemlisi güvenirliliğiniz artmış olur. Yerleşik markalar daha güvenilir kabul edileceğinden otomatik olarak müşteri sayısı hızla artacaktır. Böylelikle satışlarda artmış olacaktır. Güçlü bir marka oluşturarak sevilen bir marka haline geldikten sonra insanların kendi aralarında konuştuğu bir marka haline gelmek kısa sürede gerçekleşecektir. Bu şekilde ağızdan ağıza dolaşarak potansiyel müşteri getirisi de olacaktır. Belirli müşteriler markanın misyonunu tam olarak öğrendikten sonra benzer düşünceye sahip diğer müşterileri de mağazaya çekecektir. İyi bir marka pozitif geri dönüşler alacaktır. Marka kimliği burada önemli bir kriterdir. Sıfırdan kendi markanızı oluşturma rehberi sayesinde temelleri sağlam bir marka kurmak hızlı bir şekilde halledilecek bir iştir. 

 


Top