X
X
USD

Mercedes marka logosu Tarihi ve anlamı?

AnasayfaYazılarProjelerimizMercedes marka logosu Tarihi ve anl...

Mercedes

Mercedes, 1926 yılında Karl Benz ve Gottlieb Daimler tarafından kurulan en ünlü Alman otomobil markasının adıdır. Diğerlerinin aksine sloganı ile, bugün markanın sahibi Daimler AG'dir ve dünyanın farklı ülkelerindeki üretim tesisleriyle tüm kıtalarda varlığını sürdürmektedir.

Amblemi

Markanın amblemi varlığının ilk yılları dışında daire şeklinde olmuştur. Başlangıçta amblem yatay yönde uzatılmış oval bir şekilde yapılmıştır. 

Mercedes markasının adının Daimler tarafından değil, Daimler Şirketi'nin konsolosu ve Fransız bayisi Emil Jellinek tarafından icat edildi. Bu ismin bir araba için çok çekici olduğuna işverenini ikna etti, ancak Mercedes adının kızının adı olduğunu işverenine söylemedi. Resmi olarak Emil Jellinek'in önerisinde kusur bulmak imkansızdı çünkü kızının resmi adı Adrian Manuela Ramona idi. Böylece kızın ev adı olan Mercedes otomotiv endüstrisi tarihindeki en başarılı markalardan birinin adı oldu.

Logoyu üç ışınlı dar açılı bir yıldız gibi gösterme girişimi pek başarılı olmadı. Üç ışınlı yıldızın yazılı olduğu dairenin şekli optimal olarak kabul edildi.

Renk

Mercedes markasının ilk otuz yıllık varlığı boyunca logosu çok değişti. Logonun renk çözümü de çok değişti. İlk yıllarda üç ışınlı yıldız altın, beyaz, kırmızı, maviydi ve altın bir defne çelengi ile taçlandırılmıştı. 1916'da logonun ana unsuru olan yıldız gümüş yapıldı. 1933'ten İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar yıldız siyahtı, ancak daha sonra marka diğer tüm dekoratif unsurlardan kurtulmuş olarak gümüş logoya geri döndü. 

Anlamı


 Mercedes yıldızının şirket için çift anlamı vardır. İkonik üç köşeli Yıldızın anlamı dünyanın her köşesinde bilinir. Köşelerin anlamı konfor, lüks ve yüksek kalite ile eş anlamlıdır.  Veya tüm dünyayı karada, suda ve havada motorize etmek. Kısaca üç yön, üç nokta, üç amaç.

Tarihçesi

1902 – 1909

İlk Mercedes logosu, yatay olarak yerleştirilmiş ve tüm harflerin farklı boyutlarda olduğu, merkeze doğru genişleyen ve sonra sağa doğru küçülen kalın bir sans-serif kelime işaretine sahip katı bir oval rozetten oluşuyordu. Rozetin çift taslağı vardı ve belgeler için monokrom ve amblem için gümüş ile lacivert olarak uygulandı.

1909 – 1916

1909'daki Benz logosu zarif ve süslüydü. Geleneksel dairesel rozeti, stilize edilmiş çelenk kısmının çizildiği yerde kalın bir çift çerçeveye sahipti. Bir girdap özel sans-serifindeki kelime işareti, iç dairenin beyaz bir arka planı üzerine siyah olarak yazılmıştır. Aynı zamanda markanın gücünü ve enerjisini temsil eden süslü ve güzel bir logoydu.

1916 – 1926


Marka için 1916 yılında tasarlanan logo, bordo-kırmızı zemin üzerine yerleştirilmiş mavi ve beyaz bir yıldızdan oluşuyordu ve kalın dairesel bir çerçeve içine alınmıştı, burada yazı ve yaprak süslemesi beyaz olarak çizilmişti. Renk paletinin stili, inceliği ve gücü temsil ettiği çok zarif bir rozetti.

1926 – 1933


Marka için 1926 yılında tasarlanan logoda, bordo-kırmızı zemin üzerine mavi ve beyaz bir yıldız yerleştirilmiş ve kalın dairesel bir çerçeve içine alınmış, yazı ve yaprak süslemesi beyaz olarak çizilmiştir. Renk paletinin stili, inceliği ve gücü temsil ettiği çok zarif bir rozetti.

1933 – Bugün


1933'te bordo arka plan açık griye çevrildi ve yıldız şimdi beyaz ve gri olarak uygulandı, kalın mavi çerçeveye neredeyse dokunulmadı. Çerçeve üzerindeki yapraklar yeniden çizildi ve logonun önceki versiyonundan biraz daha büyük oldu.

1933 – 1989


Aynı yıl içinde başka bir rozet oluşturuldu. Zamanı için süper minimalist ve çok fütürist olan rozet siyah renkte yapıldı ve beyaz dairenin içine orta kalınlıkta siyah bir dış hat ile yerleştirilmiş stilize ince ve keskin üç köşeli bir Yıldıza sahipti.

1989 – 2009


1989'da logo üç boyutlu hale geldi ve rozetin renk paleti degrade griye çevrildi. Şimdi sembol parlak metalik bir dokuda uygulandı ve altına yerleştirilmiş siyahla büyütülmüş bir serif yazısı içeriyordu. Şık ve düzgün yazıt, tüm görüntüye hacim ve stil katan hafifçe görünür bir gölgeye sahipti.

2009 – 2011


Düz tasarım, 2009 yılında üç boyutlu olanın yerini aldı. Hem amblem hem de yazı, herhangi bir vurgu ve ekleme yapılmadan düz gri renkte yeniden çizildi. Harflerin yazı tipi aynı kaldı, ancak gölgenin olmaması nedeniyle çizgiler daha ince görünmeye başladı.

2011 – Bugün


Marka, 2011'de görsel kimliğini yeniden tasarlıyor. Yeni logo, 1989'da tanıtılana oldukça benziyor, ancak amblemin dairesel çerçevesi daha kalınlaştı ve kelime işaretinin çizgileri daha ince oldu. Harflerin yazı karakteri, zamansız şıklığın bir örneği olan Corporate A font ailesini andırıyor.


Top