X
X
USD

Marka nedir?

AnasayfaYazılarE-Ticaret Marka nedir?

Marka nedir?

Marka, yalnızca tanınabilir bir isim ve kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran marka logosu değildir.

Düşündüğünüzde insanların da kişisel markaları var. Hepimizin bir adı, yüzü, tarzı, iletişim şekli var ve bu özelliklerle farklı insanlarda farklı izlenimler bırakıyoruz.

Benzer şekilde, işletmelerin ne olduklarını oluşturan ve nasıl algılandıklarını etkileyen adları, ürünleri, logoları, renkleri, yazı tipleri, sesleri ve itibarları vardır.

Markanızı işinizin her alanına genişletirken, tutarlı olmadan ve bu tutarlılığı korumadan bir markanın nasıl yaratılacağına etkili bir şekilde yaklaşamazsınız. Bir marka oluşturmanın en iyi yolu, bu tutarlılığın nasıl görüneceğini ve uyandırmasını istediğiniz duyguyu belirlemekle başlar .


Bir marka nasıl oluşturulur

Yeni bir marka oluşturmak temelde yedi adımdan oluşur:

  • Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırın.
  • Odak noktanızı ve kişiliğinizi seçin.
  • İşletmenizin adını seçin.
  • Sloganınızı yazın.
  • Markanızın görünümünü seçin (renkler ve yazı tipi).
  • Marka logonuzu tasarlayın.
  • Markanızı işletmeniz genelinde uygulayın.

Markanızı şekillendirirken veya oluştururken bazı adımları tekrar gözden geçirebilseniz de, marka kimliğinizi şekillendirirken her bir yönü göz önünde bulundurmanız önemlidir. 

1. Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırın

Bir ticari markanın nasıl oluşturulacağına dair herhangi bir karar vermeye başlamadan önce, mevcut pazarı, yani potansiyel müşterilerinizin ve mevcut rakiplerinizin kimler olduğunu anlamanız gerekir.

2. Odağınızı ve kişiliğinizi seçin

Markanızı özellikle başlangıçta herkes için her şey olacak şekilde kuramazsınız.

Odağınızı bulmak ve markanızı oluştururken bunun diğer tüm bölümlerini bilgilendirmesine izin vermek önemlidir.

İşte markanızın odak noktası ve tonu hakkında düşünmenizi sağlayacak bazı sorular ve marka bilinci oluşturma alıştırmaları.

3. İşletmenizin adını seçin

Bir isimde ne var? Başlamak istediğiniz iş türüne bağlı olarak, adınızın çok az önemli olduğunu veya çok önemli olduğunu belirtebilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir marka bir isimden çok daha fazlasıdır. Marka kimliğinizin kişiliği, eylemleri ve itibarı, gerçekten pazarda isme anlam veren şeydir.

Ancak küçük bir işletme sahibi olarak, şirketinizin adı muhtemelen yapmanız gereken ilk büyük taahhütlerden biridir. Bu rotaya gitmeye karar verirseniz marka logonuzu, etki alanınızı, pazarlamanızı ve ticari marka tescilinizi etkiler (gerçekten ne sattığınızı tanımlayan jenerik marka adlarını ticari marka haline getirmek daha zordur).

İdeal olarak, taklit edilmesi zor ve pazardaki mevcut oyuncularla karıştırılması daha da zor olan bir mağaza adı istersiniz . Yolda sunduğunuz ürün gruplarını genişletme planınız varsa, ürün kategorinize göre bir marka adı seçmek yerine, daha kolay dönebilmesi için işletme adınızı geniş tutmayı düşünün.

4. Bir slogan yazın

Akılda kalıcı bir slogan, sahip olunması güzel bir varlıktır - sosyal medya biyografilerinizde, web sitesi başlığınızda, özel kartvizitlerinizde ve çok az kelimenizin olduğu her yerde slogan olarak kullanabileceğiniz kısa ve açıklayıcı bir şeydir. darbe.

Pazarlama için yeni açılar buldukça sloganınızı her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın - Pepsi son birkaç on yılda  30'dan fazla slogan attı .

5. Markanızın görünümünü seçin (renkler ve yazı tipi)

Bir isim belirledikten sonra, marka tasarımınızı, markanızı görsel olarak nasıl temsil edeceğinizi, yani renklerinizi ve tipografinizi düşünmeniz gerekir. Kendi web sitenizi oluşturmak için bir web sitesi oluşturucu kullanmaya başladığınızda bu kullanışlı olacaktır .

6. Marka logonuzu tasarlayın

Bir marka logosu tasarımı, muhtemelen yeni bir marka oluşturmayı düşündüğünüzde akla gelen ilk şeylerden biridir. Ve bunun iyi bir nedeni var: Ne de olsa şirketinizin yüzü ve potansiyel olarak markanızın bulunduğu her yerde olabilir.

7. Markanızı işletmeniz genelinde uygulayın

Markanızı işinize uygulamak, ona tutarlı bir marka hikayesi verir. Bir marka hikayesi, işletmenizin kim olduğunu ve neyi temsil ettiğini temsil eder. Müşterilerin markanızla, mağaza içi ve çevrimiçi olarak sahip olduğu her etkileşim için zemin hazırlar.


Top