X
X
USD

Kotlin Yazılım Dili Nedir?  

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarKotlin Yazılım Dili Nedir?  

Kotlin Yazılım Dili Nedir?  

Kotlin yazılım dili nedir sorusu 2017'de Google, yeni Android geliştirme dili desteklemeye başlayacağını duyurmasıyla birlikte gündeme gelmiştir. Kotlin programlama dili Java Sanal Makinesi veya Android üzerinde çalışacak Java bayt kodunu aktarmak için nesne yönelimli ve işlevsel programlama özellikleri birleştiren açık kaynaklı, dengesel olarak oluşturulmuş bir programlama dilidir. Kotlin JetBrains tarafından geliştirilmiş ve %100 Java olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kotlin Yazılım Dili Tasarlanma Nedeni?  

Geliştiricilerin Kotlin'deki herhangi bir Java kitaplığını ve çerçevesini kullanmalarına izin veren bir yazılım dilidir. Böyle yeni bir dile ihtiyaç olduğu düşünülebilir ve Java JetBrains, tüm bu sorulara cevap vermek için Kotlin'i geliştirmiştir. Bu dil, performans ve güvenlikten ödün vermeden Java'dan daha iyi yazmak için geliştirilmiştir. Kotlin'in amacı, kod satırlarının sayısını azaltarak daha güvenli kod yazımı sağlamaktır.  

Kotlin genellikle Java ile karşılaştırılsa da, birinin bir diğerini bitirmesi mümkün değil. Çünkü Kotlin dili  hala Java koduyla tamamen birlikte çalışabilir. Kotlin, nesne yönelimli bir dildir, bu nedenle Java'dan daha iyi bir dildir. Java dili ile çalışan firmalar, Kotlin'de Java dilinin temelleri üzerinde çalışırken yavaş yavaş Kotlin'e geçiyorlar.  

Kotlin Yazılım Dili Özellikleri Nelerdir?  

Kotlin dili, Apache 2.0 lisansı altında geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir programlama dilidir. Açık kaynak bir dil olduğu için Kotlin dilinin gelişimine katkıda bulunulabilir. Kotlin, nesne yönelimli bir dildir. C# ve Java dillerine benzer, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Unix/Linux ve Perl komut dosyası stili ekleme desteklenir. Kotlin, Android ve Java ile tamamen uyumludur. Java ve Kotlin birbirini tamamlayan iki dildir. Kotlin'in kodlama formatı, Java'nınkinden daha kısa ve daha ilkeldir. Yazılım geliştiricileri cezbeden en önemli faktör, basit ve benzersiz olmasıdır. Kotlin, Java'dan daha güvenilir bir dildir. Peki nasıl güvende olunur? Kotlin dilinde boş hatalar neredeyse imkansızdır. Hem sunucu hem de istemci tabanlı web uygulamalarının geliştirilmesini destekler. JavaScript kodu ile derlenerek HTML sayfalarında kullanılabilir. Kotlin programlama dili Java ile çalışır. Her iki dil de her iki programlama dilinde birlikte kullanılabilir. Android Studio'da yazılan Java kodunu kolayca Kotlin programlama diline çevirebilirsiniz. Kotlin, mevcut Java kitaplıklarını kullanarak uygulama geliştirmeyi destekler. Kotlin ve Java dilleri birlikte çalışır. Kotlin programlama dilini öne çıkaran en önemli şeylerden biri, Kotlin'in geliştiricilerin güvendiği ve yaptığı programlarda kullanılmasına, Kotlin diline güvenmesine ve geliştirme için desteklemesine olanak tanıyan Google'daki Android geliştirme bölümüdür.  

Kotlin Yazılım Dilinin Kullanılma Amaçları  

Genel amaçlı Kotlin programlama dili, platformlar arası Android, mobil, JavaScript ve sunucu tarafı geliştirme de çeşitli şekillerde uygulanabilir. Ayrıca Kotlin geliştiricilerin ReactJS ve VueJS gibi popüler kütüphaneleri ve çerçeveleri kullanmalarına izin verir. Kotlin programlama dili, platformlar arası uygulama geliştirmeyi destekler ve farklı platformlarda uygulamalar arası kod paylaşımına olanak tanır. En belirgin kullanım durumu, bir Kotlin Android uygulaması ile bir Kotlin iOS uygulaması arasında temel işlevleri paylaşmaktır.  

Kotlin Yazılım Dili Faydaları  

Kotlin dili  insan diline yakın bir dil olduğu için anlaşılması ve öğrenilmesi kolaydır. Java programlama dilinden daha güvenlidir. Google'ın Android işletim sistemi için gelecek öngördüğü dildir.  Java ile uyumludur. 
İstenilen eylemler daha az kod satırı ile  gerçekleştirilir. Prosedürel programlamayı ve işlevsel kullanımı destekler. Uygulama, Android işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilebilir. Kısa, düzenli ve kolay anlaşılır bir kod dizisine sahiptir.   


Top