X
X
USD

Kış Lastiği Takmanın Faydaları

AnasayfaYazılarProjelerimizKış Lastiği Takmanın Faydaları

Uzun Dönem Araç Kiralama Sektörüne Bakış

Trafikte araç kullanımının can ve mal güvenliğini sorunsuz hale getirmesinin en baş şartlarından biri trafiğe çıkacak aracın tüm bakımlarını eksiksiz yaptırmak ve mevsimsel hava koşullarına göre değişmesi gereken özellikle lastikler gibi önemli aksesuarların değişimini zamanında yapmaktan geçer. Eğer sizde trafiğe çıkan bir araca sahipseniz; kış koşullarını yaşadığımız bu günlerde kış lastiği takmanın faydaları hakkındaki yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kış Lastiği Nedir?

Karlı, buzlu, çamurlu hava ve yol koşullarında kullanılmak üzere diğer 4 mevsim ve yaz lastiklerine kıyasla farklı özelliklerde üretilen, yol tutuşu ve çekiş gücü konusunda diğer lastik çeşitlerine nazaran daha üstün performans sergileyen kış koşullarında olumsuz durumlardan aracımızı koruyan lastiğe “kış lastiği” adı verilmektedir. Diğer bir adı olan “kar lastiği” olarak da anılmaktadır.

Kış Lastiğinin Özellikleri Nelerdir?

 

 1. Lastiğin yapısı, kimyasal olarak daha hafif bileşenlere sahiptir bu sayede daha yumuşak olan kauçuk bileşimi kaygan yollarda bile üstün yol tutuşu sağlar.
 2. Lastiğin sırt deseni daha derin desenlere sahiptir böylece karlı bir yolda karın lastiğin daha derinleri içine girmesini ve kusursuz yol deneyimini sağlar.
 3. Buz üzerinde güvenli yol tutuşunu sağlayan kılcal kanallara sahiptir.
 4. Lastiğin dış kauçuk yapısı düşük sıcaklıklarda bile esnekliğini korur. Çünkü bir lastik sertleştiğinde hızlanmak ve durmak için gerekli olan çekiş gücünü tam verimli olarak sağlayamaz.
 5. Lastiğin kauçuğu üzerinde daha derin yarıklar bulunur.
 6. Kış koşullarında daha kısa fren mesafesine sahiptirler.
 7. Gizli buzlanmalarda kayma riskini azaltır.
 8. Lastiğin sırt tasarımı lastiğin altındaki su ve çamurun akıp gitmesine yardımcı olur.
 9. Kış lastiklerinin tam 4 'Lü  set halinde takılması gerekir. Aksi taktirde çekiş ve viraj alma konusunda sorunlar yaşanır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış ayları tam gelmeden kış lastiklerinizi taktırmanız gerekir. Bu da kuzey yarım kürede kış aylarının aralık, ocak, şubat ayları içerisinde yaşanması olarak düşünülecek olursa kasım ayı içerisinde kış lastiklerinizi taktırmanız gerekir manasına gelir.

Kış Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

Kış lastiği yaz koşullarına göre tasarlanmamış olduğu için kış aylarının bitiminde lastiklerinizi çıkarıp bir sonraki kışa kadar depolamanız önerilir. Şayet yaz mevsiminde kış lastiğini kullanırsanız çok çabuk şekilde aşınacaktır. Bu sebeple kış aylarının bitiminde mart sonu gibi lastiklerinizi mutlaka diğer lastik çeşitleriyle değiştirmeniz önerilir.

Kış Lastiği Maliyeti Nedir?

Kış lastikleri sanıldığının aksine maliyet açısından diğer lastik çeşitlerinden pahalı değillerdir. Yerli olan markaların yabancı markalara kıyasla az daha fiyat üstünlüğü vardır. Kış aylarında can ve mal güvenliğine dayanan bir sürüş kalitesi için diğer lastik çeşitlerinden hariç olarak ayrıca kış lastikleri kesinlikle alınmaya değerdirler.

Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mudur?

Türkiye genelinde kış lastiği takılması 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayanlara para cezası uygulanır.

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Bilinen lastik markaların lastiklerini tercih etmeniz kalite konusunda kış lastiğinizden ödün vermemenizi garantiler.
 2. Kış lastiklerinin diş derinliği 4mm den az olmamalıdır.
 3. Araç üreticinin önerdiği boyutta kış lastiği edinmeniz sürüş kalitesinin düşmesini engeller.
 4. Kış lastiğinde üretiminden itibaren raf ömrü 10 yıldır. Bu sebeple üretim yılına dikkat etmeniz gerekir.
 5. Daima 4 adetli set halinde alınmalıdır.
 6. Kış lastiğinin kabin iç sesini arttıracağı bilinmelidir bu sebeple kabin iç sesi özellikleri alınacak tüm markalar ile karşılaştırılmalıdır.
 7. Kış lastiğinin yakıt tüketimine etkisi alınacak tüm markalar içerisinde karşılaştırılmalıdır. En uygun kış lastiği seçmeniz bu açıdan bütçe dostu olur.

Trafikte can ve mal güvenliği için mevsimsel koşullara uygun doğru lastik kullanımı son derece önemlidir. Kış lastiği takmanın faydaları trafikte can ve mal güvenliğimizin teminatıdır. 

 

 


Top