X
X
USD

JetBackup Ne İşe Yarar?

AnasayfaYazılarWeb YazılımJetBackup Ne İşe Yarar?

JetBackup Ne İşe Yarar?

JetBackup ne işe yarar sorusu dijitalleşen dünya ile beraber konuşulan ve merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu dünyada kurulan siteler, sistemler ve web tabanlı uygulamalar hosting, VPS ve belirli sunucular üzerinde konum sağlanmaktadır. Web tabanlı sistemlerin gelişim göstermesi ve siber suçların hız kazanması oluşturulan bu sistemlerin belirli bir seviyede yedeklemeleri yapılarak güvenli hale getirilmesi gereklidir. Bu güvenlik gerekçesi ile oluşturulan ve yedeklemelerin en güvenli şekilde altyapısını oluşturup müşterilerine sunan hizmete jetBackup sistemi denilmektedir. Bu sistemin kullanılması ile beraber sağlam bir altyapı sağlanmış olmakta ve bilgiler güvenle yedeklenerek sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Dijital dünyanın güvenilirliğini artıran bu sisteme Hostazor üzerinden sahip olmak mümkündür. Hostazor üzerinden satın alınan bu sistemi Reseller/Hosting hesaplarında tanımlı halde bulmak mümkündür. 

JetBackup Nedir?

Hostazor üzerinden temin edilen bu sistemi bütün Reseller ve Hosting paketlerinde kullanmak mümkündür. Bu paketlerin tümünde kullanılan JetBackup sisteminin sağladığı olanaklar sayesinde verilerinizin kaybolması sorunu tamamen ortadan kalkmış olmaktadır. Bu sistemin getirileri ile siteleriniz ve veri tabanlarınızın cPanel üzerine kurulmuş olan bütün uygulamalarınız yedeklenmektedir. JetBackup ne işe yarar sorusuna da burada cevap verilmiş olmaktadır. 

Verilerin alınan yedekleri hostinginizin kapasitesi dahilinde barındırmak mümkün olacaktır. Bunun yanında 

  • SSH
  • FTP
  • RSYNC.NET
  • SFTP
  • AMAZON S3
  • DROPBOX
  • GOOGLE DRİVE
  • BACKBLAZE B2

gibi sistemler üzerinde de yedekleme kabiliyetine sahip olan güvenli bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistem içerisinde kurgulanan uzak oturum alanlarına da yedekleme yapma alternatifi bulunmaktadır. Yapılan bu yedekleme sisteminin süreleri kullanıcılar tarafından ayarlanabilir. Bu süreler saatlik, haftalık veya aylık olarak düzenlemek mümkün olmaktadır. Bunun yanında hesap başı belirlenen sürelere göre de ayarlama yapılabilir. Her hesap için WHM paneliniz üzerinden düzenlenen bu özellikleri cPanel üstündeki alanlardan da ayarlamak sistem dahilinde olmaktadır. 

JetBackup Nasıl Kullanılır?

JetBackup ne işe yarar sorusunun bir başka yanıtı da şu şekildedir. JetBackup sistemi sayesinde WHM ile yedeklenen veriler çok kolay bir şekilde yönetilebilir. Yönetilen bu verilere erişim oldukça kolay olmaktadır. Bu hesap içerisinde yedeklenen veriler görülebilir, kontrol edilebilir ve yedek sistemi için kota belirleyebilirsiniz. Bunun yanında anlık olarak yapılacak olan bir yedek alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplar bölümünün kullanımı da şu şekilde yapılmaktadır:

JetBackup sistemi WHM üzerinden yani Hostazor alanı üzerinden satın alınan Reseller paketinin yönetim alanı olan alan tarafından yönetilebilir ve gerekli düzenlemeleri yapılabilir. Bu düzenleme ve verileri yönetme işlemlerini yapmak için anlatılan yönetim paneline erişim sağlamak gereklidir. Bunun için https://alanadiniz.com:2087 adresi kullanılarak sizin için oluşumu yapılan kullanıcı adı ve şifre ile alana giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre ile oturum açıldıktan sonra karşınıza çıkan WHM paneli yönetim alanından Plugins>JetBackup yolu izlenerek yönetim paneline ulaşılabilir. Ya da sol tarafta bulunan menüde en aşağıdaki kısımda bulunan Plugins sekmesi içerisindeki JetBackup yolu izlenerek de yönetim paneline ulaşmak mümkün hale gelmektedir. 

JetBackup Sisteminin Diğer Hizmetleri

JetBackup ne işe yarar sorusuna verilecek birçok hizmeti bulunmaktadır. Backup Jobs fonksiyonu kullanılarak birden fazla yedekleme oluşturmak mümkün dahilinde olmaktadır. Yedekleme görevleri oluşturulurken hesap filtreleri kullanılabilir ve yedekleme esnasında sadece bazı hesapların yedeklenmesini saptayabilir ve hesapların bunun dışında kalması sağlanabilir. cPanel içinde yer alan tam cPanel yedek dosyasının yapısının yanında sadece web dizisi veya mysgl veritabanı yedeğini almak gibi özel işlemler de yapılabilir. JetBackup eklentisi ile Cpanel kullanıcılarına aylık ücretlendirme yapmaktadır. Sistemin kurulumu ile alakalı talimatlar lisans satın alma işlemi yapıldıktan hemen sonra eposta adreslerine gönderilmektedir. JetBackup ne işe yarar sorusuna bu cevaplar verilmektedir.

 


Top