X
X
USD

ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kul...

ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ISO, bir DVD ya da CD'nin içinde bulunan tüm dosyaların dosya uzantısıdır. CD ya da DVD dosyanın içerisinde bulunan dosyaların tümü oldukça kolay bir şekilde ISO dosyasına çevrilebilir. Böylece başka medya araçlarına aktarılır. Bütün CD ve DVD dosyalarının ISO dosyası alınır ve bu ISO dosyasından farklı bir kopya oluşturulabilir.

Örnekle anlatırsak ISO dosyaları bir kutu gibidir. Kutunun içinde bulunan DVD ya da CD'nin içerisinde tüm dosyalar vardır. Kutuyu elde ettikten sonra kutuyu direkt açarak içinden ihtiyacınız olanları kullanabilirsiniz. Bu kutuyu başka bir kutuya aktarabilirsiniz. ISO dosyalarını da aynı mantıkta kullanırsınız.

ISO Dosyası Nedir?

ISO formatı ile dosyaların nasıl açılacağı ve nasıl oluşturulacağı oldukça önemlidir. ISO dosyalarını oluşturmak oldukça kolaydır. ISO dosyası nedir? ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ISO kelimesinin Türkçe karşılığı eşit ve denk anlamındadır. ISO dosyaları CR-ROOM ve bunun içeriğinin imaj dosyasıdır. ISO dosyaları, program yükleme ve oyun yükleme durumunda ortaya çıkar. ISO dosyalarını oluşturmak için bazı aşamaları tamamlamak gerekir.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ISO dosyasını açma işlemi farklı şekillerde yapılır. WinRAR programı ve benzer programlarla ISO dosyası açılabilir. WinRAR programı ile ISO dosyalarını açma işlemlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

ISO dosyasını açmak için kullanılan diğer bir yöntem ISO açma programlarıdır. ISO açma programları sanal sürücü programlarıdır. Bu programlar aracılığı ile ISO dosyaları açılabilmektedir. Bununla birlikte, internetten ISO dosyası açmak için de birçok fraklı program vardır. Bu program aracılığıyla bilgisayarlarda birden fazla sanal sürücü oluşturulur. Bu programlar aracılığı ile bilgisayarın içerinde CD-ROM sürücüsü olmasa bile ISO uzantılı diskler açılabilir.

ISO Dosyası Yapma

ISO dosyası nasıl yapılır? Herhangi bir medya sürücüsünün ISO dosyasını oluşturmak için genellikle işletim sisteminde bulunmayan bir yazılımı kullanmak gerekir. ISO dosyasını oluşturmak için Free ISO Creator, AnytolSo, Deamon Tools gibi birçok ücretsiz program vardır. Tek bir ISO dosyasına herhangi bir diskin tüm içeriği tam olarak kopyalanabilir.

ISO Yazdırma

ISO dosyası ISO görüntüsü olarak tanımlanır. ISO kalıp dosyanız varsa bu dosyayı bilgisayarda doğrudan açabilirsiniz. Bunun yanı sıra USB, CD/DVD içerisine takıp çalıştırarak da yazdırabilirsiniz. ISO dosyasını DVD ya da CV üzerine yazmak için birçok CD yazma yazılım programları kullanılabilir.

ISO Dosyası Oluşturmak ve Yazdırmak İçin Programlar

ISO Dosyası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ISO dosyası disk görüntü dosyası olarak kullanılır. Herkes ISO dosyasını açmak durumunda kalabilir. ISO oluşturucusu ile yapılan ISO dosyalarını yazdırmak ve açmak için çeşitli programlar kullanılır. ISO dosyasını oluşturmak ve yazdırmak için gerekli olan programlar şunlardır:

  • MagicISO Maker
  • Tipard DVD Creator

Tipard DVD Creator programı ile en iyi şekilde ISO görüntü dosyalarına video oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, programda birçok menü şablonu vardır. Bu menüde şablonu kullanıcılara düğme, çerçeve ve metin gibi birçok özellik sunar. Program oldukça iyi bir şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden programda istediğinizi kısa sürede ve kolayca bulabilirsiniz. MagiclSO Maker programı disk yerleştirme aracı olarak kullanılmasıyla birlikte ISO dosyası yaratmak için de kullanılır. Bu program ile görüntü dosyaları düzenlenebilir. Bu program ücretsizdir.

ISO görüntü dosyaları çoğunlukla internetten büyük programları dağıtmak için kullanılmaktadır. Programdaki tüm dosyalar tek bir dosya olacak şekilde düzgün bir şekilde saklanmaktadır. Bununla birlikte, ISO dosyasını çıkarmak için ISO içindeki tüm dosyaları bulabileceğiniz bir klasöre kopyalar. 


Top