X
X
USD

İOS Mobil Uygulama Nedir?

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarİOS Mobil Uygulama Nedir?

İOS Mobil Uygulama Nedir?

İOS mobil uygulama nedir ve günümüzde hayatımıza nasıl bir etkisi vardır kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilmektedir.  Akıllı telefonların gün geçtikçe gelişmesi, e-ticaret sistemlerinin yanı sıra birçok uygulama ile bulunduğunuz her yerden ve her alana yönelik yapmanız gereken işlemleri saniyeler içerisinde yapmak bu sistemlere bağımlı hale gelmemizi sağladı. Üstelik kolay ara yüzleri ile 7’den 70’e herkesin kullanıyor olmasını da sağladı. Neredeyse evde, ofiste, tatilde, yolda, havada karada ya da dilediğimiz her yerde akıllı sistemler ile yaşıyor hale geldik. Sadece iş hayatımızı değil sosyal yaşantımızı da etkileyen akıllı cihazlar arasında İOS da çok önemli bir yere sahiptir. Peki, herkes tarafından merak edilen bu İOS mobil uygulama nedir ve ne işimize yaramaktadır? 

İOS Ne İşe Yaramaktadır?

Dünyanın her yerinde en çok kullanılan teknoloji kuruluşu Apple markası, akıllı telefonlar ile beraber  iPad ve iPod Touch gibi cihazları ile de teknoloji alanında çok öncü bir yere sahiptir. Apple tarafından kullanılan mobil işletim sistemine de İOS adı verilmektedir. İOS iPhone, iPad ve iPod Touch gibi cihazları çalıştırmak için kullanılan işletim sistemine verilen kısa addır.

2007 yılına geldiğimizde iPhone ’la birlikte İOS piyasaya sürüldü. Teknoloji dünyasında devrim yaratan bu yeni gelişme ile internet ve akıllı cihazlar ile alakalı tüm bildiklerimiz değişti. İlk başta iPhone işletim sistemi olarak tanınan İOS, iPad ve diğer cihazların tanıtımı ile de adını daha güçlü bir şekilde duyurmayı başardı. 

İOS, bir sonraki sayfaya geçmeniz için parmağınızı ekranda kaydırmanıza ya da uzaklaştırma için de parmaklarınızı sıkıştırmak gibi hareketler ile çoklu dokunuşlu bir ara yüz kullanılarak tasarlandı. Mobil akıllı cihazların en popüler uygulamaları arasında yer alan Apple App Store indirilmeye ve kullanmaya hazır bir şekilde bulunan neredeyse 2 milyondan fazla İOS uygulaması bulunmaktadır. İOS mobil uygulama nedir ve nasıl kullanılır genelde yeni kullanıcılar tarafından merak edilen bir sorudur. 

İOS Nasıl Bir İşletim Sistemi

İOS işletim sistemini cihaz ve kullanıcı arasındaki bağ olarak düşünebiliriz. İşletim sistemleri uygulamaların komutlarını yorumlamak için kullanılır. İşletim sistemi içerisindeki kullanmak istediğiniz uygulamalara gelen komutları yorumlar ve çoklu dokunmaya duyarlı ekran yolu ile de erişimleri sağlar.

Akıllı cihazınızda buluna İOS işletim sistemi, Android işletim sistemlerinden oldukça farklıdır. Bu işletim sisteminin özelliği uygulamayı kendi koruyucu kabuğuna koyması ve diğer uygulamaların kurcalanmasını da önlemesi ile bilinmektedir. Bu şekilde bir virüsün mobil işletim sisteminde yer alan uygulamaları etkilemesi imkânsız bir hale gelmektedir. Ayrıca uygulamalar etrafında olan koruyucu kabuk sınırlamalarda getirdiğinden uygulamaların birbiri ile doğrudan iletişim kurması da engellenmiş olur. 

İOS ile Çoklu Görev Mümkün müdür?

Bugün İOS kullanıcıları arasında en çok araştırılan konuların başında İOS ile çoklu görev yapabilme imkânı olup olmadığı gelmektedir. Apple, iPad yayınlamasının ardından birçok görev şeklini de ekleyerek çoklu görevlere izin verdi. Örneğin; oyun oynarken aynı anda müzik dinleyebilir, mesaj atabilirsiniz. Ayrıca ön planda olmasa dahi diğer uygulamaların bazı kısımları bellekte saklanır ve hızlı uygulama değiştirme hakkını da size verir. İOS mobil uygulama nedir ve nasıl özellikler sunmaktadır gibi soruları merak eden kullanıcılar İOS çoklu görev özellikleri karşılaşınca bu işletim sistemlerini daha fazla beğenmektedir.

İOS Güncellemeleri Ücretli midir?

Apple, işletim sistemleri üzerindeki güncellemeler için kullanıcılarından ücret talep etmez. Ayrıca İOS cihazlarının satın alınması ile 2 yazılım ürünü de takım halinde kullanıcılarına sunmaktadır. Bu ürünlerin ilki; kelime işlemci, elektronik tablo ve sunum yazılımı içeren iWork ofis uygulama paketi, diğeri ise; video düzenleme, müzik dinleme gibi avantajlar sunan iLife paketidir. Bunlara ek olarak da Safari, Mail ve Notes gibi Apple uygulamalarını da İOS işletim sistemi ile birlikte kullanıcılarına sunmaktadır. 


Top