X
X
USD

iOS & Android Mobil Uygulama Arasındaki Farklılıklar?

AnasayfaYazılarMobil UygulanalariOS & Android Mobil Uygulama Arasın...

iOS & Android Mobil Uygulama Arasındaki Farklılıklar?

iOS &Android mobil uygulama arasındaki farklılıklar her iki işletim sistemini de aktif bir şekilde kullanan ya da kullanmayı düşünen tüketiciler ve teknolojiler tarafından merak edilmektedir. Her iki işletim sistemi de kendi içerisinde avantajları, dezavantajları sunduğundan bu iki işletim sistemini karşılaştırmak elbette zordur.

Bugün hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline gelen akıllı cihazlarda kullanılan işletim sistemleri arasındaki uygulama farklılıkları nelerdir birlikte öğrenmek adına bu yazımızı ele aldık. 

Android & iOS Mobil İşletim Sistemi için Uygulama Geliştirme

Android ya da iOS kullanıcı istatistiklerini inceleyecek olursak 2020 itibari ile elde edilen verilerde %72,92 Android kullanıcı oranına kıyasla %26,53 oranında iOS kullanıcısı bulunduğunu gözlemlemekteyiz. Bu büyük fark Android kullanıcılarına daha pratik bir ara yüz sunduğundan kaynakladığını gösterse de her iki işletim sisteminde bulunan uygulama geliştirme temel farklarının bazıları göz atalım.

Android iOS Mağaza

Android kullanıcıları uygulamalarını Google Play Store adı verilen mağazadan indirebilirken, iOS kullanıcıları APP Store kullanmaktadır. Bu durumunun önemi uygulamalardan herhangi bir şekilde para kazanma özelliğini elde edemeyeceğiniz anlamak için önemidir. Android veya iOS uygulamaları geliştirildikten hemen sonra Apple ve dolayısıyla Google ile şartlar üstünde görüşmeniz gereklidir. Uygulamanızı bu iki platform üzerinde de aktif olarak kullandırmak isterseniz mutlaka sizlerden bir pay istenecektir. Ancak her iki işletim sisteminin de şartları birbirinden farklıdır. 

Android iOS Platform Boyutu

iOS &Android mobil uygulama arasındaki farklılıklar arasında platform boyutu da oldukça önemlidir. Hizmet sektörü ya da e-ticaret uygulamaları gibi mevcut bir işletme adına bir uygulama geliştirmek istediyseniz o zaman bu iki işletim sistemi için bir uygulama yapabilirsiniz. Yani, fotoğraf düzenleme ya da üretkenlik uygulamaları gibi bireysel bir uygulama geliştirme şansınız bulunmaktadır. Google Play bu anlamda 21 milyar kullanıcısı ile daha rekabetçi bir ortama sahiptir. Apple uygulama mağazası olan APP Store da ise yeni bağımsız uygulamalara daha çok şans tanımaktadır. 

Android iOS Programlama Dilleri

Android ve iOS işletim sistemlerinin arasındaki farklardan biri de programlama dilleri olmaktadır. iOS işletim sistemleri uygulamaları Objective-C/ Swift kullanarak çalışmaktadır. Ancak Android uygulamaları bunun aksine Java üstünde çalışabilmektedir.

Android iOS Test Süreci

Bir uygulamanın QA test aşaması, mobil uygulama geliştirme sürecinde oldukça fazla önem arz etmektedir. Bu durum oyunlar ve diğer yazılım türleri içinde benzerdir. Bir kişi geliştirmekte olduğu uygulamaların en iyi şekilde hatasız çalıştırdığından mutlaka emin olmak zorundadır. iOS simülatörü ya da Android emülatörü bunları test etmek adına kullanılmaktadır. 

Burada herkes tarafından bilenen bir fark iOS simülatörü Android’e oranla oldukça fazla hızlı çalışmaktadır. 

Android iOS Ara Yüz

Tüketiciler arasında iOS &Android mobil uygulama arasındaki farklılıklar arasındaki en önemlisi ara yüz olmaktadır. Bir Android ya da iOS son kullanıcısı eğer bir uygulama geliştirme için ara yüze mutlaka önem vermelidir. Teknik düzeylerde geliştiriciler XML dosyalarını Android ara yüzlerinde mutlaka oluşturabilir. 

Bunlar iOS’un XIB dosyalarına benzemektedir. iOS animasyonlarının kaliteleri kesinlikle Androidlere oranla daha iyi olmaktadır. Her ne kadar Google Android için bunu yeni tasarımlarında çözmeye çalışsa da hala Apple kadar iyi değiller. 

Ayrıca APPLE her zaman iOS için estetiğe Android işletim sistemlerinden daha fazla önem vermektedir. Google ise Android için donanıma odaklanmıştır. 

Android iOS Geri Tuşu

iOS &Android mobil uygulama arasındaki farklılıklar arasında bugün herkes tarafından bilinen bir fark ise “geri gitmek” “geri tuşu” olarak söylenmektedir. Bu konuda Android, iOS işletim sistemine büyük bir fark atmaktadır. Kullanıcıların birçoğu “geri tuş” özelliği olmayan iOS işletim sistemine sahip iPhone tercih edilmemesinin en büyük nedeni. 

Her iki işletim sistemi kendine has özellikleri ile kullanıcılarına farklı dünyaları sunmaktadır. 


Top