X
X
USD

Firebase Nedir Ne İşe Yarar? 

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarFirebase Nedir Ne İşe Yarar? 

Firebase Nedir Ne İşe Yarar? 

Firebase nedir ne işe yarar gibi sorular sık sık karşımıza çıkan kavramlardır. Firebase, Google tarafından mobil ve web uygulamaları oluşturmak adına geliştirilen bir platformdur. Ayrıca ücretsiz olması dolayısıyla kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Peki, Firebase tam olarak kullanıcılarına neler sunar ve ne gibi özellikleri bulunmaktadır? Şimdi birlikte öğrenelim.

Kullanıcı girişlerinin olduğu ve verilerin depolandığı birden fazla platform için geliştirilecek bir yazılım projesi için Firebase yardım sağlamaktadır. 21.yy. da geliştirilen yazılım projelerinin genelde kendilerine ait programlama dilleri ve bağlantı modelleri vardır. 

Server-Side diye adlandırılan arka planda ise dataların kaydedildiği ve ihtiyaç duyulması halinde kullanıcıya yeniden sunulması, platformların genel problemidir. Firebase de ise bu hususta geliştirilen bir başka çözüm yolu olmaktadır. Burada kullanıcılara sunulan çözüm yolları farklı işlevler ile birlikte kullanılır. 

Firebase Nedir?

Teorik olarak Firebase nedir ne işe yarar ve hangi amaçla kullanılabileceğini nerelerde kullanılması gerektiğini açıklamamız gerekirse; Firebase, uygulama yöntemleri, kullanım takip, depolama ve bildirimleri iletme gibi temel işlemleri sunucu taraflı kod yazmaya gereksinim duymaz, kendi başına hal etmektedir. 

Bu uygulama ile Realtime Databes, Notification, Remote Congig gibi özellikler ile birlikte birçok uygulama için farklı ulaşım imkânı sunmaktadır. Google Firebase temel özellikleri şöyledir;

  • Real time Databes (gerçek zamanlı veri tabanı)
  • Kullanıcı giriş yetkilendirmeleri
  • Depolama ve saklama görevi
  • Makine öğrenmesi kitleri
  • Performans ve hata test ortamları
  • Platform arası ortak uygulama analizleri
  • Notification (bildirim)
  • Ortak fonksiyonlar
  • Reklam araçları gibi birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Firebase, kullanıcılar için birçok olumlu yöne sahiptir. Firebase birçok yerde kullanılmaktadır. Kullanıcılar için Firebase nerelerde kullanabilir onu inceleyelim.

Firebase Nerelerde Kullanılır?

Firebase nedir ne işe yarar ya da nerelerde kullanılır? Bu bir gerçek zamanlı veri tabanı olarak Firebase tercih ettiğinizde normal http yerine WebSocket aracılığı ile bağlanırsınız. Bu şekilde uygulamanızda verileri güncellemeniz halinde veri tabanı diğer kullanıcılar ile birlikte eş zamanlı senkronize edilir.

Bir dosya depolama amacı olarak (Firebase storage) sunucunuza yüklenilmesi gereken dataları kontrol etmenizi sağlamak için kendi güvenlik kurallarıyla birlikte gelmektedir.

Bir doğrulama aracı olarak; Firebase authentication datalarınıza erişim izinlerini kolay bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olur. Real time databes olarak depolama ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmalar sunar. 

Barındırma için; Firebase, statik dosyalarınız için HTTP2 ile birlikte küresel bir CDN’den sunulan ve kullanımı oldukça kolay bir barındırma hizmeti sunar.

Sunucusuz işlevler için; Firebase functions sunucunuz işlevleri yazmanız ve dağıtmanız için destekleme yapar.

ML kiti olarak Firebase, görüntü tanımı ve ML görevlerini içeren bir SDK sahip olmaktadır. Peki, Firebase nasıl kullanabiliriz?

Firebase Nasıl Kullanılır?

Firebase kullanımı için öncelikle Google kimliğine sahip olmanız gerekir. Bu kısımda sahip olduğunuz GMAİL hesabınızı kullanabilirsiniz. Firebase web sayfasını kullanarak panele giriş yapabilirsiniz. Android, İOS ve web uygulamaları arasında veri tabanı, kullanıcı yönetimleri ve uzak yapılandırma gibi özellikler de paylaşımlar yapılır. 

Firebase kullanımı için Google kimliğine Android, İOS ve web uygulamaları arasında veri tabanı, kullanıcı yönetimi, uzak yapılandırma gibi özellikler paylaşılır. Hesabı oluşturmanızın ardından uygulama entegrasyonlarını tamamlanırsa Firebase uygulama ekranlarına bakabilirsiniz. Uygulama ekranlarındaki bilgileri kullanarak aktif bir şekilde öğrenimi hızlandırabiliriz.

Firebase Öğrenme Kaynakları Nelerdir?

Firebase nedir ne işe yarar ya da öğrenme kaynakları nelerdir? Firebase öğrenmek istediğinizde karşınıza çıkan birçok gönderi ve makale olmaktadır. Ancak bazı durumlarda neye nasıl ulaşacağınızı ya da ihtiyacınızı nasıl belirteceğinizi açıklamanız zor olabilir. Firebase öğrenme kaynaklarının neler olduğu ve buna nasıl ulaşacağınızı öğrenmek istiyorsanız ana sayfa üzerinden yardım kanallarımızı kullanabilirsiniz. 


Top