X
X
USD

Dropshipping nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

AnasayfaYazılarE-Ticaret Dropshipping nedir? Dropshipping Na...

Dropshipping Nedir

Dropshipping nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?Dropshipping; stoklama ve depolama yapılmadan ürünün tedarikçiden direkt müşteriye teslimini sağlayan bir e-ticaret modelidir. İnternette bir sanal mağaza üzerinden alıcı ve satıcı arasında bağlantı kurarak direkt gönderimi sağlanan bir sistemdir. Kısaca “Stoksuz E-Ticaret” olarak tanımlanmaktadır. E-ticaret ilgi duyanlar için bulunmaz bir kazanç fırsatıdır. Hali hazırda internet üzerinden yapılan satışlarda en çok tercih edilen e-ticaret yöntemidir. Bu model üç ayaklıdır. Alıcı, satıcı ve tedarikçi. Önemli rol satıcıdadır. Bu tarz satışta tedarikçi ve satıcı birbirinden farklıdır. Satıcı; stoklarını tutmadığı ve hiçbir şekilde depolamadığı ürünleri satmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Günden güne pazar hacmi artan e-ticaretle satış modelindeki başarı, genç yaşlı veya erkek kadın demeden girişimci sayısındaki artışa neden olmaktadır. Ne bir sermayeniz ne de bir ürününüz yoksa ve ticaret hayatına atılmak istiyorsanız dropshipping en geçer akçedir. E-ticaret yapmak isteyen kişilerin veya şirketlerin ilk yapması gereken şey internet üzerinde bir e-ticaret sitesi kurmaktır. Bir marka olmak ve iyi kazançlar elde etmek, atılacak doğru adımlarla doğru orantılıdır. Hedef ve rakip analizi yapmak suretiyle ilk önce yapılacak iş satışa yöneldiğiniz sektöre karar vermektir. İkinci adım; satışını yapacağınız ürün ve hizmeti belirlemektir. Marka ve logonuz diğer şirketlerden farklı ancak, dikkat çekici nitelikte olmalıdır. Vergi mükellefi olacağınız için sonraki adımda bir şirket kurmak ve tescil ettirmek gerekmektedir.

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Dropshipping ile e-ticaret satışı için bir e-ticaret sitesi oluşturmanız gerektiğine göre bir vergi mükellefi olacağınız için sonraki adımda bir şirket kurmak ve tescil ettirmek gerekmektedir. Son adımda da güvenli bir e-ticaret alt yapısı seçerek sitenizi oluşturmak gelmektedir. E-ticaret sitenizi açtığınıza göre bundan sonra ilk yapılması gereken bir veya daha fazla sayıda tedarikçi firma bularak anlaşmaktır. Stoksuz e-ticaret yapmak isteyen kişiler tedarikçilerden XML (ürün ve stok bilgilerinin, sipariş ve üye bilgilerinin diğer e-ticaret sitesine aktarılmasına yarayan bir teknolojidir) alarak e-ticaret sitelerine entegre yapmak durumundadırlar. XML desteği, tedarikçinin ürünlerini kendi ürünleriniz gibi e-ticaret sitenizde sergilenmesini sağlamaktadır. Müşteriler, satıcıların mağazası üzerinden sipariş vermekte ve ödeme yapmaktadır.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? En büyük avantajı düşük maliyetli olmasıdır. Üretim, stoklama, depolama, nakliye, paketleme ve personel maaşı gibi ekstra masraflar yapmanıza gerek yoktur. Başlangıçta çok sayıda koordinasyona ve anlaşmalara gereksinim yoktur. Tek bir bilgisayardan ve tek bir kişi tarafından bulunduğunuz her yerden süreci yönetme imkânınız vardır. Riski oranı düşüktür. Farklı sektörlerdeki birçok tedarikçi şirket ile aynı anda çalışılabilmektedir. Tedarikçi sayısının artması ile birlikte ürün çeşitliliğinizin artma olasılığı e-ticaret şirketinizin iş hacminin de artmasına yardımcı olacaktır. Ürün çeşitliliği, markanıza daha çok müşteriye ulaşma fırsatı tanımaktadır. Stok maliyeti ve ürünlerin müşteriye ulaştırılmasındaki gönderim aşaması tedarikçinin sorumluluğundadır. Ürün satışı yapıldıktan sonra tedarikçiye ödeme satıcı tarafından yapılmaktadır. Fatura da müşteri adına tedarikçiye iletilmektedir.

Dropshipping Kazançlı Mıdır?

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Ödemeyi, siparişi ve faturayı alan tedarikçi ürünü paketleyerek faturası ile müşteriye kargo vasıtasıyla ulaştırmaktadır. Sistem komisyoncu ya da aracı diye tabir ettiğimiz mantıkla yürüdüğü için kâr marjı nispeten düşük olmaktadır. Rekabet edebilmek ve piyasayı yakından takip edebilmek büyük önem taşımaktadır. Kar elde etmede odak noktası güvendir. Doğru tedarikçilerle çalışarak ürünlerin tam ve zamanında ve aranan biçimde teslimini sağlayan bir tedarikçi ile çalışırsanız pazar payınız yüksek olacaktır. Ürün seçimine ve pazarlama tekniklerine de dikkat göstermek önemlidir.


Top