X
X
USD

Domain Yenileme İşlemi Nedir?

AnasayfaYazılarDomain ( Alan Adı )Domain Yenileme İşlemi Nedir?

Domain Yenileme İşlemi Nedir?

Domain yenileme işlemi nedir? Şirketler veya firmalar kendi web sitelerini kurarlarken domain yani alan adı almaktadır. Domain adı web siteleri için önemlidir. Çünkü doğru bir şekilde yapılan domain adı sayesinde arama motorlarında web siteler öne çıkabilmektedir. Kısacası doğru domain adı SEO’ya uygun olacak ve böylece web site trafiği yoğunlaşacaktır. Domain adı site adresi olmasının yanı sıra bu önemli role de sahiptir. Alan adları satın alırken firmalar zaman zaman bazı zorluklar yaşayabilmektedir. Örneğin almak istedikleri domain adının başkası tarafından alınması gibi problemler sıklıkla karşılaşılmaktadır. Domain adları şirketlerin ya da firmaların önemli bir parçası olduğundan dolayı önem verilmelidir. Aynı zamanda domain adlarının da bir son kullanma tarihleri bulunmaktadır. Domain adının son kullanma tarihi geçtiğinde yenileme yapılması gerekmektedir. Yenileme yapılmayan alan adları başkaları tarafından alınabilmektedir.

Domain Adı Yenileme

Domain yenileme işlemi nedir? Domain adlarının bir son kullanma tarihleri olduklarından dolayı bu tarihlere dikkat ederek yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yenileme yapılmayan domain adları başkaları tarafından alınabilir. Yenileme işlemleri için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödenmediği takdirde domain adı kaybedilebilir ve domain adının bulunduğu siteye erişim engellenebilir. Bu durum firmalar için oldukça ciddi bir problemdir. Bu nedenle şirketler domain adlarının son kullanma tarihlerine dikkat ederek yenileme işlemlerini vaktinde yapmalıdırlar. Domain adları tamamen satın alınmamakla birlikte genel olarak bir yıl için kiralanmaktadır. Kiralanmış olan domain adı yenilenmez ise başkasına geçebilir. Domain adları en az 1 sene ve en fazla 10 sene için yenilenebilmektedir. Domain adlarını alırken bazı sözleşmelerde otomatik yenileme işlemi olduğu yazılabilir. Fakat bu durumu riske atmamak için şirketlerin domain adlarının son kullanma tarihini bilerek bu tarihten önce ücret ödeyerek yenileme işlemini yapmaları gerekmektedir.

Son Kullanma Tarihinin Önemi

Domain yenileme işlemi nedir? Şirketler sahip oldukları alan adını daha da uzun süre elinde tutmak istiyorlar ise alan adının yenileme işlemini yapmaları gerekmektedir. Yenileme yapılmadığında şu durumlar ile karşılaşılabilmektedir;

  • Domain adı yenilenmediğinde rakip firmalar sizin domain adınızı alabilirler.
  • Yenileme işlemi yapılmadığında web siteye erişim engellenebileceği için şirketin tüm zamanı ve emeği boşa harcanmış olur.
  • Yenileme yapılmayan domain adları aynı zamanda arama motorunda da bulunduğu sıralamayı kaybedebilmektedir.
  • Yenileme yapılmayı kaybedilen domain adları tekrar alınmaya çalışıldığında çok yüksek ücretler ile alınabilmektedir.

Domain Yenilemenin Prosedürleri

Domain yenileme işlemleri çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesine rağmen bazen şirketler tarafından unutulabilmektedir. Unutulması durumunda ise domain adı kaybedilmektedir. Alan adını yenilemek için bazı prosedürler bulunmaktadır. Domain yenileme prosedüründe alan adının son kullanma tarihi dolduğunda şirketlere yenileme yapmaları için 40 gün süre verilmektedir.40 gün içerisinde yenileme yapmayan şirketler 40 gün bitiminde alan adını kefaretle geri alabilmek için tekrar bir 30 günleri bulunmaktadır. Kefaret yolu ile de domain adı geri alınmaz ise 5 gün içerisinde domain adı şirket üzerinden silinerek herkes tarafından kaydedilebilir hale gelmektedir. Bu süreden sonra isteyen herkes domain adını alabilmektedir. Domain adı silinme aşamasına geldiğinde şirketler alan adını kefaret ile dahi alamamaktadırlar. Kefaret döneminden sonra alan adının geri alınması mümkün olmamaktadır. Alan adının silme aşaması 5 günde tamamlanmaktadır.5 günün sonunda alan adı müsait konumuna gelerek herkesin alımına açık olmaktadır. Eğer hızlı davranılır ise kaybedilen alan adı kimse almadan tekrar silindikten sonra alınabilmektedir. Domain yenileme işlemi nedir? sorusunun cevabı bu şekilde olmaktadır. Yenileme işlemleri kolay ve hızlıdır. Alan adının kaybedilmesi halinde daha zorlu bir süreç ile karşılaşılmaktadır.


Top