X
X
USD

APK ve APP Uygulama Nasıl Oluşturulur? 

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarAPK ve APP Uygulama Nasıl Oluşturul...

APK ve APP Uygulama Nasıl Oluşturulur? 

APK ve APP uygulama nasıl oluşturulur birçok insan bugünlerde akıllı cihazlar için yapılan uygulama geliştirme özelliklerini merak etmektedir. Bunun en temel nedeni ise teknolojinin gelişmesi ve artık çağımızın da akıllı cihazlar ile donatılması bu alanlardaki gelişmeleri de hızlandırmasıdır. Bunlardan şüphesiz en çok merak edilenler uygulama geliştirme olmaktadır. 

Birçok insan uygulama nasıl yapılır merak etmektedir. Bu sorunun cevabı ise yazımız içerisinde.

APK ve APP Uygulama Oluşturmadan Önce Neler Yapmalıyız?

Uygulama geliştirmeden evvel yazılımcı ya da geliştirmelerin dikkat etmesi kurallar vardır. Örneğin; geliştireceğimiz uygulamanın mobil ya da bilgisayara dönük mü olacaktır? Ya da hangi işletim sisteminde olacağı, geliştirilecek uygulamanın kimlere dönük olacakları belirlemeliyiz. Bir başka önemli olan husus ise uygulamanın türüne karar vermenizdir. Geliştireceğiniz uygulama hangi konuda nasıl bir fayda sağlayacaktır. Ayrıca akıllı telefonlara uygulama yapma gibi bir amacınız olursa çok farklı programlar ve diller ama telefona uyguma yapma çok farklı işlemler yapacağınız anlamında gelmektedir. 

iOS için APP Uygulama Yapma

Hitap edeceğiniz kitle iOS işletim sistemi kullanıcıları ise bu konuda uygulama geliştirmeden evvel bazı konulara çok dikkat etmelisiniz. APP store için uygulama yapmadan evvel ilk dikkat etmeniz gereken şey başlangıç ücretleri olacaktır. Apple uygulama yapma ve yayınlama aşamasında kullanıcılara bu tarz kriterler koymaktadır. İlk başta iOS uygulama yapma işlemine başlamadan uygulamanızı yayınlamak için 100 dolar gibi bir tutar ödemenizi istemektedir. iPhone program geliştirebilmek için tercih edilen program geliştirme uygulamaları arasında kullanıcıların en fazla tercih ettiği XCode programı olmaktadır. 

XCode ile C++ dilini ve Objective-C dilini kullanarak Apple uygulama işlemi yapabilirsiniz.

Android için APK Uygulama Yapma

Google play store kullanan kullanıcılar için uygulama geliştirme yapmak isterseniz APP den daha bağımsız ve daha farklı yöntemler kullanacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Android uygula yapmakta ve yayınlamakta daha kolay olmaktadır. Google Play Store için uygulama yapmak adına kullanılan dil JAVA ve C++ olmaktadır. Ayrıca uygulama programları içerisinde en çok tercih edilen şey Android Studio ve Eclipse kullanılmaktadır. 

APK ve APP uygulama nasıl oluşturulur diye merak eden kullanıcılar için APK uygulamaları nasıl yapılır sizlere adım adım anlatalım:

  • İlk olarak Android Studio Programı üzerinden Build> Generate Signed APK yolunu izlemelisiniz. Signed APK artık imzalı ve sertifikalı bir dosya oluşturmanız demektir.
  • Bu sırada karşınıza çıkan pencereden Key Store Path; bir key dosyasına karar vermenizi isteyecektir. Eğer daha önceden uygulama oluşturmadıysanız yani bu ilk denemeniz ise Create New seçeneğinden yeni bir key dosyası oluşturmanız gerekmektedir. Ancak daha önceden bir key dosyanız varda Choose existing seçeneğini seçerek buradan bir tanesini seçmelisiniz. Bu dosyanın amacı uygulamayı kimin yaptığının bilgisini almaktır. Eğer ileride güncelleme yapmanız gerekirse yine bu key dosyasını kullanmanız gerekebilir.
  • Create new yazan kısma gelin ve key store oluşturma kısmına gelmektedir. Key Store Path yazısının en sağında (…) işaretini göreceksiniz bu butona basın ve key storenin oluşturulacağı konumu saptayın.
  • Password alanına Key Store için oluşturmak istediğiniz şifreyi yazın. Alias kısmına kullanıcı adınızı yazın. Altında bulunan Password kısmına kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyin.
  • Alias şifresi ve Key Store şifresini bu alanda seçebilirsiniz. Certificate kısmına tıklayın ve sizden istenen tüm bilgileri detaylı olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Ardından OK ve Next diyerek son adıma gelin. Bu kısımda hiçbir şeye dokunmayın ve FINISH diyebilirsiniz. Uygulamanız için APK dosyası hazırdır.
  • Oluşturduğunuz Android Studinun alt kısmında bilgi olarak size gelecektir. Buraya tıklamanız gerekir. Açılan kısımdan Show Explorer demeniz gerekir APK dosyasının yerini böylelikle bulabilirsiniz. Bunu manuel olarak yapmanızda mümkündür. Oluşturulan APK dosyası ismi APP-release olabilir.

Top